Медикаменти обмежать у ціні
Меморандум, що передбачає поетапне зниження цін на 20% протягом 3 місяців, підписали прем’єр-міністр Микола Азаров і представники двадцяти провідних фармацевтичних компаній.
Згідно з документом, подешевшати повинні 102 види ліків і 15 медтоварів. Серед них необхідні в будь-якому домі валеріана, зеленка, йод, активоване вугілля, вата, марля, лейкопластир, грілки й багато чого іншого (повний перелік дивіться на нашому сайті: zorya.dp.ua). Ці товари не тільки повинні подешевшати, а й завжди бути в наявності в будь-якій аптеці.
Чи так це, вирішили перевірити кореспонденти «Зорі». Ми порівняли ціни на декілька завжди затребуваних народом ліків і медичних товарів у Дніпропетровську й районах області. Як бачимо з нижчеподаної таблиці, далеко не всі лікарські засоби з обов’язкового асортименту є в аптеках.
Наприклад, у багатьох відсутня глюкоза, не скрізь є навіть банальні лейкопластир або аскорбінка. Як правило, різниця у вартості на ті самі ліки в різних аптеках не більша, ніж кілька гривень, але часом досягає й п’яти-десяти. Так, но-шпа в області на цілих 10 гривень дешевша, ніж у місті. А от спирт, у середньому, дорожчий. Стабільно вищі ціни у приватних аптеках, виправдовують свою назву і соціальні — дійсно, більш доступні.
Варто сказати, що дуже ускладнювала нашу роботу й повна відсутність сприяння з боку аптекарів, фармацевтичних компаній і контролюючих органів. Аптекарі червоніли й відверталися, фармацевти-начальники посилалися на зайнятість, а в державній службі з лікарських засобів у Дніпропетровській області і взагалі відмовилися спілкуватися без офіційного дозволу з Києва.
Але от що розповіла фармацевт з Новомосковська, власниця декількох аптек Тетяна Скопінцева:
— Вищезгаданий меморандум фармацевти розуміють так, що на певну групу товарів і лікарських препаратів гранично допустима націнка не повинна перевищувати 20%. Але, наприклад, у мене вона ніколи й не була вищою, а навіть нижчою. Звичайно, процент націнки повинен покривати витрати на закупівлю, транспортування медикаментів, експлуатацію приміщення та інші витрати. У виробника ліків теж своя відпускна ціна. Виходячи з цього, я в сільську аптеку намагаюся не закуповувати дорогі ліки. Наприклад, ряд високо затребуваних препаратів Дарницького заводу — валідол, аспірин, інші — за закупівельною ціною є дорожчими, ніж аналогічні ліки інших фармфабрик. Але багато міських жителів віддають перевагу саме дарницьким препаратам, і їх не бентежить різниця в ціні на гривню-дві. Факторів, які впливають на ціну ліків, багато. Тому навіть у мережі аптек у різних регіонах ціна на ті самі таблетки може відрізнятися.
Щоб одержати компенсацію, зберігайте рецепти й чеки
Незабаром легше жити буде гіпертонікам. З вересня українські ціни на сім основних препаратів, які використовуються під час лікування гіпертонії, повинні будуть порівнюватися з цінами на ці препарати в Болгарії, Молдові, Чехії, Словаччині. Хворому, який отримує гіпотензивні препарати, буде передбачене відшкодування в різниці української й закордонної ціни базових семи препаратів. Документом для такого відшкодування буде слугувати рецепт.
Коментує завідувач амбулаторії сімейної медицини Тернівки, депутат міськради Любов Халявкіна:
— Дійсно, прийнята постанова Кабміну №340 спрямована на поліпшення якості життя гіпертоніків. Ця проблема дуже актуальна для країни. У нашій шахтарській Тернівці, наприклад, станом на початок цього року, 7,5 тисячі жителів страждають на підвищення кров’яного тиску. Хтось з них був на обліку в терапевтів, хтось — у невропатолога, хтось скаржився на періодичне підвищення тиску. До першого червня ми в основному закінчили складання міського реєстру гіпертонічних хворих. У нього ввійшли 4600 людей, які страждають на гіпертонію. Дані продовжують оброблятися, за прогнозами, до 1 серпня кількість хворих зросте до 5,5 тисячі. Сімейні лікарі міста, медсестри пройшли навчання на семінарах, в амбулаторіях вивішена наочна агітація, що розповідає про нововведення. Пацієнтам-гіпертонікам, які звертаються до нас, а звернень у таку спекотну погоду як зараз багато, лікарі виписують ліки, включені в перелік, як ті, що підлягають компенсації за придбання. Ведеться журнал видачі рецептів, дані щотижня передаються в Головне управління охорони здоров’я. Поки що міністерством охорони здоров’я не розроблений механізм видачі компенсацій за різницю в ціні вітчизняних і імпортних ліків для гіпертоніків. Реалізація постанови почнеться у вересні, але ми призначаємо своїм пацієнтам препарати вже сьогодні і радимо зберігати рецепти й чеки для одержання надалі компенсаційних виплат.
Куди телефонувати щодо якості та цін на ліки
Державна служба з лікарських засобів у Дніпропетровській області: (056) 740 21 87.
Автор: Олена Дрига, Людмила Маслова
Gorod`ской дозор | |
Фоторепортажи и галереи | |
Видео | |
Интервью | |
Блоги | |
Новости компаний | |
Сообщить новость! | |
Погода | |
Архив новостей |