Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Дніпро » Новини міста і регіону
Ср, 09 квітня 2025
11:20

НОВИНИ МІСТА І РЕГІОНУ

Історія Дніпра: Як батька Олеся Гончара заганяли до колгоспу

Історія Дніпра: Як батька Олеся Гончара заганяли до колгоспу
Олесь Гончар

Дослідники відкрили маловідому сторінку із життя сім'ї знаменитого письменника.

Напевно, майже всі жителі Дніпра знають, що найвідоміший український письменник Олесь Терентійович Гончар – наш земляк. 3 квітня 1918 року він народився у селищі Ломівка (зараз – АНД район Дніпра) у родині Терентія Сидорович а (1890-1941) та Тетяни Гаврилівни (1892-1921) Біличенко.

Коли Олесю було лише три роки, мати померла. І його забрали до Полтавської області на виховання дід та бабуся по материнській лінії.

Коли настав час оформляти хлопчику документи, його записали на прізвище діда та бабусі – Гончар.

А тим часом його батько продовжував жити у Ломівці. Він був бідним селянином, але його не оминула колективізація та організація колгоспів.

Про те, з яким майном Терентія Сидоровича заганяли до колгоспу, розповіли у Дніпровському Музеї спротиву Голодомору:

«З яким майном батько Олеся Гончара вступив до колгоспу?

Цим дописом продовжуємо висвітлення сторінок історії колективізації, розкуркулення та Голодомору у приміському селі Ломівка, що нині у складі м. Дніпро (житловий масив Ломіський Амур-Нижньодніпровського району міста).

Ломівка – цікавий історичний район нашого міста, який заслуговує на особливу увагу. Ломівка – це частина старої козацької слободи Кам'янка, час виникнення якої дослідниками відноситься до кінця XVII століття, у ХХ-му була тісно пов'язана з долями письменників Олеся Гончара, Григорія Епіка, та радянського функціонера Олексія Ватченка.

Нагадаємо, у дописі від 7 червня йшлося про завищені норми здачі державі продовольства, що вже станом на осінь 1932 р. поставили селян на межу гострої нестачі їжі, що було проілюстровано заявою Федосія Ватченка, члена сільгоспартілі "Перемога", про зменшення обсягу зернових, які належало здати державі за контрактацією, до місцевої комісії з хлібозаготівель та президії Ломівської сільради. Документ зберігається у фондах Державного архіву Дніпропетровської області .

А хто ж був в активі артілі "Перемога" (майбутнього колгоспу)?

Перед в ами – акт приймальної комісії сільгоспартілі "Перемога" від 3 січня 1932 р., що засвідчує вступ до артілі Терентія Сидоровича Біличенка – батька Олеся Гончара, який зберігається у фондах Державного архіву Дніпропетровської області.

Як бачимо, серед майна, з яким Т. С. Біличенко вступає до артілі, зазначена лише одна тільно-дійна корова (перевірити, чи правдою є така мала дійність корови, не є можливим). Цікаво, що серед приймальної комісії – сам Т. С. Біличенко, Сава Якович Волошин, Л. Сесь та Д. Кальмус. Серед останніх – представники старих кам'янських родів, чиї предки мешкали тут ще з часів козацтва».


Gorod.dp.ua на Facebook.


(((  (11.07.24 13:14): )))Этот Акт составили в этом году. А не в 32 г., ибо за 94 года всё и вся выцвело бы. Всё превратилось бы в труху.))) Відповісти | З цитатою | Обговорення: 1
1
Gorod.dp.ua не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті рецензій користувачів, тому що вони виражають думку користувачів і не є редакційним матеріалом.

Gorod`ской дозор | Обговорити тему на форумах | Розмістити оглошення

Інші новини:

ЗВЕРНИТЬ УВАГУ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами

* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
10
грн. вартість проїзду в електротранспорті та метрополітені з січня 2025 р.

Джерело
copyright © gorod.dp.ua
Всі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті