Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Дніпро » Новини міста і регіону
Ср, 16 квітня 2025
12:29

НОВИНИ МІСТА І РЕГІОНУ

Історія Дніпра: Якою була Різдвяна ялинка в Катеринославській Просвіті

Історія Дніпра: Якою була Різдвяна ялинка в Катеринославській Просвіті

Ще на початку ХХ століття на Майнуйлівці у місцевому відділенні товариства «Просвіта» проводили яскраві різдвяні свята для дітей.

Ось ми нарешті усі і відсвяткували Різдво Христове – і за новоюліанським, і за григоріанським календарем…

Міський сайт уже розповідав про те, як святкували Різдво в Катеринославі до Жовтневого перевороту.

Особливим це свято було у відділенні відомого культурного товариства «Просвіта» на селищі Мануйлівка – зараз це частина АНД району. До речі, наш сайт окремо розповідав про Мануйлівське товариство «Просвіти» та про його історичну будівлю, яка до нашого часу, на жаль, не збереглася.

А про те, яке свято дітям дарували у Мануйлівській Просвіті, розповіли у Музеї історії Дніпра:

«Початок ХХ століття на Катеринославщині характеризувався значним зростанням та організаційним оформлення українського національно-демократичного руху. В даний період на території регіону відбувається інституційне становлення чисельних осередків української «Просвіти». В 1906 році в Мануйлівці була створена одна з найбільших філій місцевого товариства.

В грудні 1910 року був урочисто відкритий та освячений будинок «Просвіти», який перетворився на потужний осередок національного життя української громади селища та міста Катеринослава, на базі якого проводились чисельні культурницькі заходи.

2 січня 1911 року членами Мануйлівськї «Просвіти» було організовано дитяче свято «Різдвяної ялинки», в якому активну участь взяли не тільки члени місцевого осередку «Просвіти», але й представники української громади Катеринослава. Їх зусиллями були зібрані кошти на організацію та проведення дитячого заходу, впорядковано таоздоблено приміщення будинку «Просвіти» селища, закуплені оригінальні різдвяні подарунки. Варто відзначити, що це була одна з найперших в історії Мануйлівки та міста масових різдвяних ялинок української громади.

На різдвяне свято були запрошені дітлахи місцевих селян та містян Катеринослава. Організаційні приготування до свята, потужна рекламна кампанія в місцевій україномовній періодичній пресі викликали значний ажіотаж серед місцевих мешканців та членів української громади міста.

Квіток для дитини коштував 10 копійок, для дорослих – 20 копійок. Попри досить велику ціну квітки на різдвяний захід були миттєво розкуплені. Всього організаторами заходу було продано понад 150 квитків.

Свято різдвяної ялинки розпочалось о другій годині дня 2 січня 1911 року в приміщенні будинку мануйлівської «Просвіти». В різдвяному концерті взяв участь дитячий хор залізничної школи, який під керівництвом вчителя співу О.Клименка виконав низку українських пісень та різдвяних колядок. Хористи виступили на концерті вбраними у вишиванки.

Учні Мануйлівської земської школи під час концерту декламували байки та вірші відомих українських поетів. Особливо артистично були виконані вихованцями школи декламації байок Л. Глібова «Вовк та лисиця», «Вовк та ягня», які викликали щире захоплення глядацької аудиторії, яка відзначила сценічну майстерність виконавців потужними оплесками. Запрошений на свято чоловічий хор місцевої «Просвіти» виконав низку українських народних пісень та колядок «Ой, сів пугач», «Від села до села», «По всьому світі стала новина».

Під час концертної програми було продемонстровано глядацькій аудиторії декілька яскравих танцювальних номерів, в яких брали участь як діти, так й дорослі. Згодом для всіх дітлахів, які взяли участь в заході, були влаштовані танці. Здебільшого виконувались українські народні танки: гопак, журавель, козачок та інші. Акомпанував на заході невеликий аматорський оркестр народних музик, що створило незабутню атмосферу народного святкування.

Кожен запрошений маленький учасник заходу отримав від організаторів оригінальний різдвяний подарунок – невеличку торбинку з ласощами, на якій містився напис «Згадуйте «Просвіту»» та дитячу книжку.

Всього під час організації заходу членами української «Просвіти» Мануйлівки та Катеринослава було роздано дітям понад 200 примірників дитячої літератури – казок, віршів та байок.

Матеріал підготував кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Музею історії Дніпра Юрій Берестень».

Gorod.dp.ua на Facebook.


Марія  (08.01.24 13:50): до жовтневого перевороту святкували по людському, а після вашого перевороту не Різдво а грець його зна що вийшло. Навіть комуняки не робили такого безладу. Відповісти | З цитатою
1
Gorod.dp.ua не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті рецензій користувачів, тому що вони виражають думку користувачів і не є редакційним матеріалом.

Gorod`ской дозор | Обговорити тему на форумах | Розмістити оглошення

Інші новини:

ЗВЕРНИТЬ УВАГУ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами
•  Розширення вулиць не допоможе: Щоб вирішити проблему з заторами в Дніпрі, потрібно будувати нові дороги і мости (18)

•  У Дніпрі на прохання містян перенесуть одну з зупинок найпопулярнішого трамвайного маршруту №1 (16)

•  Скільки живуть дерева і які варто висаджувати у Дніпрі (8)

•  Без заторів і зупинок: що таке «зелена хвиля» та де вона діє у Дніпрі (8)

•  Дніпро отримав 100 каналізаційних люків від Уряду Японії у рамках програми екстреного відновлення (7)

•  У Дніпрі викривач суддівської корупції не лише втратив адвокатське свідоцтво, а й сам став підозрюваним (6)

•  У Дніпрі рятують жінку, яка випадково вистрілила собі в голову (5)

•  Чи штрафуватиме податкова за інтернет-продаж особистих речей? (5)

•  У Дніпрі 15-річний хлопець їздив по місту порушуючи ПДР, загрожуючи пішоходам наїздом автівки (5)

•  Під Дніпром оселилася величезна колонія бакланів (5)


* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
150
років від дня народження Лева Писаржевського, одного із найвидатніших учених міста

Джерело
copyright © gorod.dp.ua
Всі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті