Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Днепр » Новости города и региона
чт, 26 декабря 2024
04:30

НОВОСТИ ГОРОДА И РЕГИОНА

Тайны истории: что ловили в нашем городе в Днепре век назад?

|«« «« »» »»|

Гигантские сомы, пожиравшие людей и телят, 100-килограммовые осетра и еще 20 других видов ценных промысловых рыб – все это тоннами добывали выше Днепровских порогов, в окрестностях нынешнего города Днепр.

Об этом напомнили в группе соцсетей «Дивна Україна - клуб шанувальників історії і подорожей» со ссылкой на статью «Що ловили на Дніпровських порогах?» историка и краеведа Олега Власова.

О том, какой была в наших краях рыбака и что ловили в реке Днепр, он пишет следующее:

«Ще сто рокiв тому поряд з нашим мiстом водилося 22 види промислових риб. Сучасному рибалці таке багатство може видатися неймовірним. Про те, що й як ловили в Надпорожжi, вивчала у 1928 – 29 рр. дослідниця Вiра Білецька. Вся наша стаття побудована на її роботi «Рибальство в Дніпрових порогах».

Найбільшою за розмірами рибою в порогах був сом. Його ловили, мiж iншим, за допомогою «клопила». Це оригiнальне дерев’яне знаряддя, один розширений кінець якого нагадує задню кінську ногу з копитом. У селi Мар’ївка за Ненаситцем старий Кузьма Макеїв «наклопив» до себе штук двадцять великих сомів, що почали крутитися навколо каюка. Злякавшись, бiдолага почав тiкати, та соми погналися за ним, і він ледве врятувався. Після цього випадку старий понад місяць прохворів на нервову хворобу й назавжди покинув клопити.

Взагалі соми були найнебезпечніші з усієї Дніпрової риби. Вони нищили снасті, їли телят і навіть людей. Ними лякали маленьких дітей: «Тікай, он за тобою сом женеться!» Іноді рибалкам доводилося вступати з ними у двобій при різних катастрофах. Наприклад, коло Вільного порогу сом перекинув човна й відкусив рибалці руку. Після цього того чоловіка прозвали «сом’ячим недоїдком»…

Найціннішою рибою в порогах була «красна риба» – осетри, які у ХVIII ст. заходили навіть у Прип’ять. Ловленням осетрів займалися спеціалісти «краснорибці», що вміння своє передавали від батька до сина. Осетрів більше ловилося на Вовнизькому порозі, та особливо – на Ненаситці, де як казали, була їхня «столиця». По весні, з 25 березня по 1 травня, коли велика вода, й коли красна риба йшла з моря у Дніпро, для її ловлення застосовували «самолови».

Ловити осетра було справою іноді надзвичайно важкою й навіть небезпечною. Бувало, коли трапиться рибина пудів у п’ять вагою (80 кг), то може потягнути човен, як мотором, а то й перекинути його. Недарма всі рибалки ставилися до краснорибців з великою пошаною.

Промисловим рибальство було тільки на Вовнизькому порозі. Тут за сезон добували до 20 тисяч пудів (320 тон) різної риби. Осетрiв та оселедців ловили бiльше навеснi. Спійману рибу солили «на канаві» (у судноплавному каналi) біля порогу. Починаючи з Вовнизького порогу й уверх Днiпром спiйману рибу возили на продаж до Дніпропетровська, а нижче Вовнига – до Запоріжжя. Що не продавали – коптили. Для цього будували коптильні – високі, до чотирьох метрів споруди у формі зрізаного конуса на кшталт звичайного димаря. Під ними – пiчка-кабиця, яку топили кізяком і прілою соломою.

Навеснi 1927 р. почалося будівництво Дніпрогесу, яке швидко позначилося на рибних багатствах Дніпра. Влiтку-восени того року з обох берегiв Днiпра на мiсцi майбутньоï греблi з’явилися дерев’янi ряжевi загати, й цим дуже звузився шлях для проходу риби вверх за течiєю. Крiм того, тисячi будiвельникiв завжди користувалися нагодою рiзноманiтнити своє меню. Тому не дивно, що рибалки дуже скаржилися навiть на ще незбудовану греблю. Якщо у 1922 р. у Вовнизькому порозi спіймали 95 осетрів, то у 1927-му, у двох порогах – Вовнизі та Ненаситці – щонайбільше – з два десятки. Вище ж Ненаситця про осетрів навіть і не чули. З 1928 р. вони зникли й з Ненаситця.

У 1927 р. рибальство на Дніпровських порогах вивчала Херсонська Державна дослідна іхтіологічна станція. За підрахунками фахівців у цьому районі тоді щорічно виловлювалося щонайменше 50000 пудів (800 тон) риби. Тому Порожистий Дніпро було запропоновано внести до районів, що мають державне значення, а у греблі Дніпрогесу рекомендовано влаштувати спеціальні рибоходи. Пропозиція, як відомо, залишилася без уваги»…

О влиянии каскада плотин на реке Днепр и сбросов вредных веществ в наши реки не только на рыбную ловлю, но и в целом на экологическую ситуацию в регионе Городской сайт рассказывал уже не раз. Увы, до масштабных проектов по очищению Днепра от всякой гадости дело не доходит который год подряд…

 

Gorod.dp.ua на Facebook.


гость  (02.12.20 10:23): нас сомами в детстве тоже пугали)) но я ещё помню в 80-е была "Рибспілка" , "Рибхоз", в 90-х позакрывали это всё дело а землю на берегу Днепра в красивом месте с государственными постройками (отделение почты) продали под постройку. люди построились, огородились заборами и испоганили такой кусок природы, берег... котеджами своими. скоро ни реки ни леса не останется. Ответить | С цитатой
777  (02.12.20 08:47): На первом фото - Белуга:) ее поймали на Волге. Осетр не может зайти выше ДнепроГЭС, хотя единицы могут и прорваться, но вернуться обратно?. Он заходил, чтоб отметать икру, потом потомство сплавлялось в море, теперь ни в Днепре, ни в море осетра почти нет. Ответить | С цитатой
Жрец  (02.12.20 00:45): А сейчас выпустили мальков осётра в Днепр, но похоже большинство уже переловили и выставили подонки в своих гаражах в качестве трофеев. Сети стоят в устье Самары от подонков-браконьеров, рыба и исчезает. Да и чтобы пороги вернуть, надо слить и ликвидировать ДнепроГЭС. Ответить | С цитатой
Хек  (01.12.20 22:45): Осетр что на фото с мужиками, должен весить под тонну. Ответить | С цитатой
DenisDnipro  (01.12.20 19:30): "О том, какой была в наших краях рыбака...", так Чубакка оказывается женского рода, а в наших жила её сестра? Ответить | С цитатой
Лодочник  (01.12.20 19:08): Интересно! Знакомый рассказывал что его знакомые водолазы ныряли возле ДнепроГЭСа и от страха вынырнули потому что увидили на дне очень огромных сомов! Ответить | С цитатой | Обсуждение: 1
1
Gorod.dp.ua не несет ответственности за содержание опубликованных на сайте пользовательских рецензий, так как они выражают мнение пользователей и не являются редакционным материалом.

Gorod`ской дозор | Обсудите тему на форумах | Разместить объявление

Другие новости раздела:

ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами

* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
150
новых лифтов планируется установить в Днепре в 2024 году.

Источник
copyright © gorod.dp.ua
Все права защищены. Использование материалов сайта возможно только с разрешения владельца.

О проекте :: Реклама на сайте