1 січня 2025, 10:22
Податкова культура відображає рівень знання та дотримання податкового законодавства
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу на таке.
Податкова культура – це частина загальнонаціональної культури країни, відображає рівень розвитку суспільства, виражений у чинних нормах системи оподаткування, глибині податкових знань населення, усвідомленні необхідності виконання податкових зобов'язань, виконанні своїх обов'язків як платниками податків, так і державою. Таким чином, податкова культура стосується всього суспільства і включає у себе свідоме ставлення до податкового процесу всіх його учасників. Податкова культура в державі відображає рівень знання та дотримання податкового законодавства, правильність обчислення, повноти і своєчасності сплати до держави податків, зборів та інших обов’язкових платежів, знання своїх прав, виконання своїх обов’язків платниками податків та контролюючими органами, розуміння всіма громадянами важливості сплати податків для держави і суспільства.
Ключовим чинником є розуміння всіма громадянами важливості сплати податків до бюджетів усіх рівнів. Вона тісно пов’язана не лише з відношенням суспільства до сплати податків, а й із відношенням держави в особі її представників до платників податків як особистості, їхніх прав і свобод, честі та гідності. Саме взаємоповага зазначених суб’єктів сприятиме досягненню високого рівня податкової культури у державі. Ураховуючи те, що рівень податкової культури у суспільстві є невід’ємною частиною та обов’язковою умовою забезпечення належного рівня податкової безпеки держави, доцільним є визнання податкової культури одним зі складників податкової безпеки.
Податковий менеджмент як складник податкової безпеки являє собою сукупність норм, методів та правил організації відносин між державою та платниками податків із метою формування бюджетів та державних цільових фондів. Податкова безпека тісно пов'язана з рівнем податкової культури, яка проявляється у дотриманні всіма суб'єктами податкових правовідносин законів та інших нормативно-правових актів, вчасності та правильності сплати податків, знанні законів, своїх прав та обов'язків, довірі до держави та ефективному перерозподілі зібраних податків та зборів.
Розроблення концепції передбачає визначення системи поглядів на загальні засади запровадження нових або скасування тих, що вже існують, податків та зборів, підходів до порядку їх адміністрування, прав та обов’язків платників податків, контролюючих органів та їхніх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також принципів та порядку притягнення до відповідальності за порушення податкового законодавства. Це дасть змогу побудувати систему забезпечення податкової безпеки держави з метою надійного захисту її інтересів від зовнішніх і внутрішніх загроз у сфері справляння податків і зборів, а також забезпечення своєчасного надходження коштів до бюджетів.
Одним із етапів концепції розвитку податкової культури є впровадження заходів інформаційно-роз’яснювальної кампанії про реалізацію експериментального проекту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками)
З 29.11.2024 в податковій службі запроваджено функціонування комплаєнс-менеджерів, які на постійній основі проводять зустрічі з платниками податків, що включені до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства. Вони здійснюють роз’яснення основних аспектів податкового законодавства задля підвищення рівня добровільної сплати податків.
Заходи, які застосовуються податковими органами, повинні забезпечувати доступ платників податків до послуг в електронному вигляді, сприяти підвищенню податкової культури та мотивації платників зі сплати податків і цим самим збільшувати поступлення до державного бюджету.
На постійній основі запроваджено висвітлення актуальних питань щодо змін податкового законодавства, відповідальності за його порушення на субсайті Головного управління ДПС у Дніпропетровській області та центрах обслуговування платників податків.
Отже, податкова грамотність і формування податкової культури – це одні з найважливіших умов для того, щоб податкова система та власне податкове адміністрування ефективно запрацювали.
Результатом цієї роботи є збільшення надходжень платежів до бюджетів усіх рівнів. Так, в порівнянні з минулим роком надходження до Державного бюджету України в цілому по області збільшились по податку на прибуток на 1850,2 млн грн; по податку на додану вартість – на 2890,0 млн грн; по рентній платі – на 2096,3 млн грн; до місцевих бюджетів – по рентній платі – на 870,0 млн грн; по платі за землю –779,7 млн грн.
Побудувати економічно розвинену Україну неможливо без участі кожного члена суспільства, який свідомо бере участь у цьому процесі, тобто працює і сплачує податки. А формування податкової культури є важливою складовою фінансової грамотності населення.
Останній раз редагувалося: 01.01.2025 10:22