Дніпропетровське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України проводить розслідування за ознаками порушень конкуренційного законодавства з боку продовольчих мереж. Про це інформагентству «Придніпров’я» повідомив голова Дніпропетровського обласного відділення АМКУ Анатолій Бідняк.
Предметом розслідування відділення АМКУ є умови, що висувають мережі супермаркетів до постачальників продукції.
Як відзначає Анатолій Бідняк, розслідування цієї справи було розпочато наприкінці 2007 року. Поштовхом для зацікавленості АМКУ договорами між продовольчими мережами та виробниками стало минулорічне подорожчання на ринку хліба. Аналіз звітів хлібозаводів дозволив з’ясувати, що до 13% у вартості хліба — це кошти, які виробники змушені платити супермаркетам за співпрацю із мережами. У звітах виробників продукції ці витрати закладаються «як витрати на збут».
Як відзначає Анатолій Бідняк, значні фінансові «бонуси», які супермаркети вимагають від виробників, з одного боку, обмежують присутність невеликих виробників на полицях супермаркетів, а з іншого — впливають на ціну продукції.
Крім плати за входження в мережу, супермаркети диктують виробникам ціну продукції (а якщо ціна продукції цього виробника у мережі конкурента виявиться нижчою —накладають штрафи), вимагають від виробників плату за входження у мережу, виробники, що співпрацюють із мережею, за свій рахунок змушені організовувати акції та розпродаж товарів тощо.
Розповсюдженою практикою мереж супермаркетів є відстрочка платежу за поставлену виробником продукцію.
Супермаркети застосовують відстрочку платежу за поставлені товари від 10 до 60, а інколи і до 90 днів, навіть на продовольчі товари короткострокового зберігання.
«Наприклад, хліб повинен бути реалізований за 48 годин. Магазин за два дні хліб продав, а кошти виробнику віддав у кращому випадку тільки через місяць, і це розповсюджена практика всіх мереж», — говорить Анатолій Бідняк.
Після комплексного дослідження ситуації на продовольчому ринку, у грудні 2007 року відділенням АМКУ було розпочато розслідування справи.
У той же час, вісім найбільших продовольчих мереж отримали від АМКУ запит на подання інформації щодо договірних умов, які вони висувають виробникам. І жодна з цих мереж на надала такої інформації.
Як повідомив Анатолій Бідняк, ігнорування запиту АМКУ найближчим часом обернеться для мереж фінансовим стягненням (максимальна сума штрафу за несвоєчасне подання інформації АМКУ становить до 1% від товарообороту).
Не бажають сприяти у розслідуванні справи і самі виробники, інтереси яких намагається захистити АМКУ. Жоден з виробників, що скаржиться на словах на дискримінацію з боку мереж супермаркетів, до сьогодні не написав АМКУ офіційної заяви, в якій би виклав факти порушень з боку супермаркетів.
Як відзначає Анатолій Бідняк, поки триває розслідування, не можна говорити про те, що супермаркети є безсумнівно порушниками.
Суб’єктами розслідування є всі великі мережі, що працюють в регіоні, однак оцінку їх діям можна буде дати тільки після завершення розслідування. А тому АМКУ поки утримується від конкретних назв чи звинувачень.
«Поки можна говорити тільки про те, що ознаки порушення конкуренційного законодавства є», — відзначає Анатолій Бідняк.
Найближчим часом відділення АМКУ має намір залучити до розслідування в якості експертів власників невеликих магазинів, що не входять до складу тієї чи іншої мережі.
За задумом, під час анкетування власники невеликих магазинів мають надати оцінку того, чесно чи не чесно працюють на ринку мережі супермаркетів, яким чином дії супермаркетів впливають на роботу невеликих магазинів.
Наразі до ситуації активно підключилася Дніпропетровська облдержадміністрація: як передбачається, на початку квітня в облдержадміністрації буде проведено зустріч із представниками мереж супермаркетів.
У зустрічі з рітейлорами візьмуть участь представники відділення АМКУ та цінової інспекції.
Представники влади не виключають, що розпочати діалог із мережами вдасться і без застосування адміністративних санкцій.