Покровський район розташовано вздовж річки Вовчої та її приток Янчулу й Гайчуру. Межує із Запорізькою й Донецькою областями, Межівським та Васильківським районами Дніпропетровської області.
Територію району перетинають залізничні маршрути Чаплине–Бердянськ, Чаплине–Ясинувата, а також дві автотраси: Запоріжжя–Донецьк, Дніпропетровськ–Бердянськ.
З природних копалин є поклади каоліну та граніту.
Площа району становить 121 тис. га. Населення – 34,5 тис. осіб станом на 01.01.2017.
З історичних джерел відомо, що у ХVІ-ХVII ст. територію, на якій зараз розташований район, називали Диким Полем. Уздовж Вовчої пролягав горезвісний Муравський стратегічний шлях, яким кримські татари і яничари користувалися для розбійницьких нападів на Україну. Відтоді лишилися татарські найменування приток Вовчої – Гайчур і Янчул.
Офіційна історія району починається з 1673 року. Історик-академік Д.Яворницький у своїй книзі "І.Д.Сірко" пише: "Восени 1673 року І.Сірко зустрівся на Муравському шляху з великим загоном татар, розгромив їх, взяв багато в полон, після чого щасливо повернувся на Січ. Ця битва відбулася в районі Покровського в день Покрови Пресвятої Богородиці. На знак пам'яті про цю перемогу слободу назвали Покровською".
Як адміністративну одиницю район утворено у 1923 році.
У районі 5 промислових підприємств, найбільше з яких – Просянський гірничо-збагачувальний комбінат. Основна його продукція – каолін мокрого та сухого збагачення для паперової, фарфорової, парфумерної, гумотехнічної, кабельної та інших галузей промисловості.
Сільськогосподарське виробництво характеризується зерно-м'ясо-молочним напрямком. У районі працюють 80 агрогосподарств.
Загальна площа сільгоспугідь – 106,2 тис. га, із них орної землі – 86,7 тис. га, лісів – 1,9 тис. га, садів – 2,3 тис. га, лугів і пасовиськ – понад 12,2 тис. га.
Покровщину прославляють сільгосппідприємства, на базі яких створено племінні заводи ТОВ "Обрій", ТОВ "Славутич", Покровський сирзавод, сиро-молочну продукцію якого знають і цінують не тільки в області. Практично всі товаровиробники сільськогосподарської продукції в 2000 році працювали з прибутком.
Загальний обсяг промислової продукції у 2000 році зріс проти минулого року на 6,7 %. На 22,1 % збільшено виробництво товарів народного споживання.
У районі працюють професійно-технічне училище, 20 загальноосвітніх шкіл, 18 дитячих садків, 31 будинок культури, 25 бібліотек, 3 лікарні, 7 амбулаторій, 28 фельдшерсько-акушерських пунктів, спортивний комплекс, кінноспортивна школа.
14 колективам художньої самодіяльності й театральному колективу присвоєно звання народних. На території району діють 2 народних історико-краєзнавчих музеї.
Покровщина пишається своїми земляками: артистами й співаками - Григорієм Шевченком, Світланою Білоножко, Тетяною Халаш, Людмилою Літко, Аллою Кривогуз, скульптором Володимиром Небоженком, художником Василем Моїсеєнком, письменниками Анатолієм Хоружим, Дмитром Бедзиком, поетами Олександром Вільним і Олексієм Гасенком, майстрами спорту, членами збірної України з кінного спорту, чемпіонами міжнародних змагань Олегом Красюком та Наталією Падафою.