Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.

ИСТОРИЯ ГОРОДА

Історія Катеринославської (Дніпропетровської) єпархії

Історія поширення православної віри на нашій землі має глибокі корені, починаючи ще від Святого Апостола Андрія Первозванного, що благословив нашу землю і посіяв перше насіння віри у Воскреслого Христа, нашого Спасителя і Господа. Долі Катеринославської єпархії тісно пов'язані з долями розвитку держави. У свій час храми й монастирі зіграли важливу роль у суспільно-політичному житті країни, брали активну участь у боротьбі проти іноземних загарбників. Православна Церква стояла біля джерел розвитку високої культури й освіти. У стінах наших монастирів і храмів писалися знамениті літописи краю, створювалися найбагатші бібліотеки.

До 1775 року майже вся Катеринославська губернія входила до складу Київської єпархії і залежала від Київського Митрополита, що і керував нею до 1760 року за допомогою Полтавських протопопів, аз 1760 року - за допомогою Старокодацьких намісників. До цього часу створюються нові губернії, намісництва, будуються міста. Облаштовується місто Катеринослав, на честь Святої Великомучениці Катерини. 9 травня 1787 року відбувається початок закладення будівництва Преображенського собору на нинішньому його місці. Місто Катеринослав повинне було складати славу імператриці Катерині II, через що відкривається Катеринославський університет - «культурою впливати, як на народи слов'янського півдня, так і на тих, хто грецьку, татарську й іншу мову вживають».

Після ліквідації Запорізької Січі, у 1775 році, вільності війська Запорізького й Низового були поділені в адміністративному відношенні на дві губернії: Новоросійську й Азовську. А для керування справами церковними за бажанням князя Г. О. Потьомкіна була заснована Указом імператриці Катерини II від 7 вересня 1775 року Катеринославська єпархія, що одержала назву Слов'янської й Херсонської для жителів Новоросійського краю. Назва єпархії Слов'янська була дана на основі безлічі слов'ян, що переселилися сюди з турецьких і австрійських земель.

У межі знову заснованої єпархії, що займає «всю Єлизаветградську провінцію з одного боку, і всі місця Азовської губернії до Черкаська й інших селищ Донського війська, з іншої сторони», ввійшла і частина Катеринославської, нині Дніпропетровської єпархії, у тому числі і козацька слобода Мостина, тобто, те місце, де красується нині наше Богом бережене місто Дніпропетровськ із його околицями (Катеринославський Ювілейний Листок, 1787 р., 9 травня 1887 р., стар. 68).

Назва і простір новоствореної Катеринославської єпархії мінялися разом з назвою й простором Новоросійської й Азовської губерній. Коли у квітні 1784 року в місті Кременчуці було відкрито Катеринославське намісництво, до складу якого ввійшли: Крим, Новоросійська й Азовська губернії, єпархія одержала назву Катеринославської, а архієреї титулуються Катеринославськими і Херсонес - Таврійськими. Коли Катеринославське намісництво, разом з виділеним з нього Вознесенськом, за волею імператора Павла Петровича (12 грудня 1796 р.), було перейменовано в Новоросійську губернію, єпархія отримує ім'я Новоросійської, а архієрей носить титул Новоросійський і Дніпровський.

При розділі Новоросійської губернії у 1802 році на Миколаївську, перейменовану 15 травня 1803 р, в Херсонську, Таврійську та Катеринославську, єпархія поєднує усі три і називається Катеринославською, причому єпископ одержує потрійний титул: Катеринославський, Херсонський і Таврійський. Назва Катеринославської єпархії утримується до 1926 року, коли місто Катеринослав було перейменовано в місто Дніпропетровськ. Єпархія стала називатися Дніпропетровською. Спершу, обіймаючи великий територіальний простір, Катеринославська єпархія, з часом, з утворенням нових єпархій, природно зменшувалася у своїх розмірах.

Отже, з огляду на перераховані вище зміни, Катеринославська єпархія змінювала свої назви й архієреї мали наступні титули:

1) «Слов'янський і Херсонський» з 7.09.1775 року;

2) «Катеринославський і Херсонес-Таврійський» з 1786 року;

3) «Новоросійський і Дніпровський» з 21.12.1797 року;

4) «Катеринославський, Херсонський і Таврійський» з 4.12.1803 року;

5) «Катеринославський і Таганрозький» з 9.05.1837 року;

6) «Катеринославський і Маріупольський» з 1.04.1911 року;

7) «Катеринославський і Новомосковський» з 1921 року;

8) «Дніпропетровський і Запорізький» з 1926 року;

9) «Дніпропетровський і Криворізький» з 1992 року;

10) «Дніпропетровський і Павлоградський» з 27.07.1996 року до дійсного часу.

У 1996 році на Дніпропетровщині була заснована Криворізька єпархія з титулом для керуючого архієрея «Криворізький і Нікопольський».

Змінюючи з волі вищого Начальства свої найменування, архієрейська кафедра не раз змушена була змінювати і своє місцеперебування. Єпархіальні центри Катеринославської єпархії були з 1775 по 1797 роки в м. Полтаві. Потім, з 1797 по 1804 роки у м. Новомиргороді. З 1804 року кафедра з Новомиргорода була перенесена в м. Катеринослав.

При Катеринославській єпархії були наступні вікаріатства, де перебували архієреї, що допомагають керувати усією єпархією: «Феодосійське й Маріупольське вікаріатство» з 7.03.1787 по 16.10.1799 роки. «Таганрозьке»

вікаріатство з 1911 року. «Приазовське» вікаріатство з 1917 року. «Олександрівське й Петропавлівське» вікаріатство з 1917 по 1932 роки. «Бахмудське й Артемівське» вікаріатство з 1921 по 1922 роки. «Криворізьке» вікаріатство з 1928 по 1930 роки. «Маріупольське» вікаріатство з 1919 по 1924 роки. «Приазовське й Таганрозьке» вікаріатство з 1917 по 1919 роки.

На території Дніпропетровської єпархії розміщені та діють чотири монастирі: один чоловічий та три жіночих: Самарський Пустинний Свято-Миколаївський чоловічий монастир біля Новомосковська. Заснований у другій половині XVI століття. З 1791 р. був приписаний до архієрейського будинку. У роки гонінь був закритий. Уданий час відроджується під керівництвом Ігумена Досифея (Савелова), силами нової вступившої братії та благодійників.

Знаменський жіночий монастир у селі Вербівське, Васильківського району. Заснований у 1906 році з жіночої общини, яка була заснована у 1903 році та йменувалася Знаменською пустинею. Був закритий та зруйнований. Уданий час відроджується під керівництвом Ігумені Георгії (Ємелянової), силами нових вступивших сестер та благодійників.

Свято-Тихвинський жіночий монастир у селі Мар'івка, Магдалинівського району. Під назвою жіночої общини він існував з 1873 року, а у 1885 році перетворений у жіночий монастир. Був закритий та зруйнований до основи. Уданий час відроджується під керівництвом Ігумені Марії (Пояскової), силами нових вступивших сестер та благодійників. Свято-Тихвинський жіночий монастир у м. Дніпропетровську. Під назвою жіночої общини він існував з 1866 року, а у 1877 році перейменований у гуртожитній жіночий монастир. Був закритий та зруйнований. У даний час відроджується під керівництвом Ігумені Марини (Ткачук), силами нових вступивших сестер та благодійників.

Рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви від 27 липня 1996 року (Журнал № 31) Дніпропетровська єпархія розділена на дві самостійні єпархії: «Дніпропетровську» і «Криворізьку». До складу Дніпропетровської єпархії віднесені наступні райони області: Дніпропетровський, Васильківський, Магдалинівський, Межівський, Новомосковський, Павлоградський, Петропавлівський, Петриківський, Покровський, Синельниковський, Царичанський і Юр'ївський. До складу Криворізької єпархії віднесені наступні райони Дніпропетровської області: Криворізький, Апостолівський, Верхньодніпровський, Криничанський, Нікопольський, П'ятихатський, Солонянський, Софіївський, Тамаківський, Широківський і м. Дніпродзержинськ.

Преосвященному ІРИНЕЮ, керуючому Дніпропетровською єпархією, засвоєний титул «Дніпропетровський і Павлоградський», а Преосвященному ЄФРЕМОВІ, (у світу Іван Степанович Кицай), що керує Криворізькою єпархією, 13.09.1996 р., у день архієрейської хіротонії, присвоєний титул «Криворізький і Нікопольський».

З 1998 року по благословенню Архієпископа Іринея відновлене видання «Дніпропетровські Єпархіальні Відомості», що видавалися з 1872 року за назвою «Катеринославські Єпархіальні Відомості». Початок цьому видавництву поклав у 1872 році Архієпископ Феодосій (Макаревський) Катеринославський, Херсонський і Таврійський. Видавалися КЄ Відомості друкарнею Святого Рівноапостольного князя Володимира при Катеринославській Духовній Семінарії. Виходили вони два, три рази на місяць, мали два відділи: офіційний і неофіційний. Редактором, як правило, призначався Ректор Катеринославської Духовної Семінарії, а членами редакційної колегії були викладачі Семінарії.

Головною метою видання «Катеринославських Єпархіальних Відомостей» було: «об'єднати діячів релігійно-моральної освіти єпархії і допомогти духівництву в його пастирській і релігійно-просвітній діяльності» (із Звіту Катеринославського Єпархіального братерства в ім'я Св. Равноап. князя Володимира при Катеринославській Духовній Семінарії за 14-й рік його діяльності з 1 вересня 1901 року по 1 вересня 1902 року. Катеринослав, Друк. Братерства Св. Кн. Володимира,1903 p., стор.17).

«Катеринославські Єпархіальні Відомості» були настільки цікавими, що в 1902 році в матеріальному відношенні їхнє видання окупалося підпискою читачів, так що не було потрібно ніяких витрат з боку братерства єпархії (з того ж звіту, стор. 18). З успіхом виходили вони багато років, але ось у роки гонінь видання було припинене.

Тепер видання відновлене, однак налагодити регулярне їхнє видання не так просто через недолік фінансів. «Дніпропетровські Єпархіальні Відомості» у 1998 році вдалося надрукувати за січень № 1, за лютий - березень № 2-3 і за квітень № 4. Далі була перерва до 2000 року. У 2000-му році з друку вийшли тільки № 1(5) і № 2 (6). У 2001 році уже вийшли друком № 1-2 (7-8) і № 3-4 (9-10), є надія, що видання буде мати продовження.

З 2001 року почате видання Додатку .до «Д. Е. Відомостей» за назвою «Церковні Вісті». Уже вийшли друком № 1 за січень, № 2 за лютий, № 3 за березень і № 4 за квітень. Видання буде мати продовження.

З 1998 року по благословенню Архієпископа Іринея почате видання щомісячної газети, а потім журналу за назвою «Спасіть наші душі». Журнал завойовує усе більше й більше читачів, а тому з'явилася можливість видавати додатки до нього: «Православні чудеса», для дітей додаток за назвою «Райдуга» і ще один додаток газета «SOS». Зовсім недавно вийшов ще один додаток «Православна сім'я» №1.

З 2000 року по благословенню Архієпископа Іринея видається газета за назвою «Початок», що завойовує усе більше число читачів. Таким чином, Дніпропетровська єпархія займається виховною й просвітньою діяльністю серед приходів, а також серед молоді і серед дітей, особливо в Недільних школах.

При Дніпропетровській єпархії функціонує «Союз Православної молоді» - «Світло», що зареєстроване в 1993 році. Ця громадська організація, по благословенню Архієпископа Іринея, з грудня 1993 року видає щомісячний журнал за назвою «Слово». Періодично видаються додатки до цього журналу за назвою: «Сім'я - мала Церква» і «Православний медичний листок». У такий спосіб проводиться виховна і просвітня робота серед молоді й студентства.

У даний час, за станом на 1 січня 2001 року, Дніпропетровська єпархія нараховує 9 благочинних округів, 184 приходи, 169 священиків і 23 диякона. Цими силами й обслуговуються всі приходи, число яких постійно збільшується, завдяки місіонерській діяльності священнослужителів єпархії.

З ініціативи священнослужителя Свято-Троїцького Кафедрального собору в Дніпропетровську створена Благодійна організація - Культурний центр «Лествиця», де створена прекрасна Православна бібліотека, що займається просвітньою роботою серед молоді й дітей. У місті створені виставочні зали духовної православної літератури й ікон, а також книгарні й ларьки, що займаються продажею книг і ікон для жителів. Подібні бібліотеки й іконні крамниці влаштовані у Свято-Тихвинському жіночому монастирі в Дніпропетровську, а також у багатьох приходах єпархії.

История города:

Катеринослав,
1890
» Темы о городе:
- Архитектура
- Символика города и области
- Город по кусочкам
- Заметки о городе
- История города
- Исторические карты
- История городского транспорта
- Знаменитые люди города
- Исторический календарь


copyright © gorod.dp.ua
Все права защищены. Использование материалов сайта возможно только с разрешения владельца.

О проекте :: Реклама на сайте