15 травня 2025, 13:54
Національно-патріотичний виховний захід до Всеукраїнського дня вишиванки “Вишивана Україна”
2006 року в Україні було запроваджено особливе свято — День вишиванки. Ініціатором створення виступила Леся Воронюк, яка на той час була студенткою історичного факультету Чернівецького національного університету. Дівчина запропонувала своїм одногрупникам обрати день та прийти на лекції в національному вбранні. Цю ідею підтримали не лише студенти, але й викладачі.
З роками свято розрослося до всеукраїнського рівня, до нього почала долучатися українська діаспора по всьому світу, а також прихильники України.
Датою урочистості було обрано третій четвер травня, тобто будній день. Це підкреслює, що вишиванка може бути звичайним повсякденним елементом гардероба, а не лише святковим одягом.
Вишиванка є символом національної ідентичності, культурної спадщини та зв’язку поколінь. Кожен регіон України має свої особливості вишивки, що відображає місцеві традиції, орнаменти та колірну гаму. Вишиванка також вважається оберегом, що захищає людину від зла та приносить удачу.
Здається, про вишивку ми знаємо все, але…. 10 цікавих фактів про вишиванку, -
Техніка хрестиком стала популярною лише у XIX ст.
До 1860 року популярними в Україні були низинка, верхоплут, козлик та інші види швів. Цікаво, але хрестик прийшов до українських вишивальниць із Європи.
17 грудня відзначається свято Варвари. Саме з цього дня дівчата розпочинали вечорниці, де разом вишивали.
Українці ніколи не носили вишиванок щодня. Сорочки для буднів так і називалися “буденками”. Вони зовсім нічим не прикрашалися.
Нитки для вишиванок у техніці “білим по білому” готувались три роки. Виткати полотно було найпростішим завданням. Головним, цікавим і найдовготривалішим процесом ставало вибілювання ниток. Полтавські вишивальниці придумали цікаву річ: розстилати нитки на березі річок у найбільшу спеку. Так 4 стихії (вода-сонце-повітря-земля) заряджали нитки. Та й з практичної точки зору річка добре відбивала сонячні промені й пряжа природно вигорала до білосніжного відтінку.
Дівчата навчались вишивати з 5 років.
День Вишиванки відзначають у 60 країнах.
Колір ниток для вишивки закріплювали тістом.
Зараз українські мотиви, візерунки систематично використовують у своїх колекціях імениті дизайнери.
Вишиванки мали розподіл за кольором. Чорні вишиванки одягалися виключно чоловіками. Цікаво: сині вишиті сорочки були у гардеробі жінок, які не хотіли чи не могли народжувати, або маленьких дівчаток до 12 років.
День вишиванки - це чудова нагода згадати про своє коріння, вшанувати українські традиції та показати свою любов до рідної культури. Це свято об’єднує українців не тільки в межах країни, але й по всьому світу.
Центральний районний сектор
філії Державної установи
«Центр пробації» у Дніпропетровській області
Переглядів: 9