8 квітня 2024, 09:29
Конституція Пилипа Орлика
5 квітня, виповнилося 314 років від дня укладення першої української Конституції. Її ще називають “Конституція гетьмана Пилипа Орлика” та “Бендерська конституція”. Це видатна історична пам’ятка української та європейської думки XVIII ст., яка заклала підґрунтя українського конституціоналізму.
Її назва: “Договори і Постановлення Прав і вільностей Війська Запорозького”.
Цей договір був укладений 5 квітня 1710 року у місті Бендери між новообраним гетьманом Пилипом Орликом, козацькою старшиною та козаками Війська Запорозького. Документ визначав взаємовідносини між гетьманом і козацькою старшиною, основи державного устрою України, права та обов’язки її станів у випадку відвоювання її територій від Московського царства та Речі Посполитої, а також проголошував причини переходу Війська Запорозького під протекторат Шведського королівства.
Положення Договору виконувалися запорожцями до 1733 року, в час перебування Війська Запорозького в Олешках. В Олешківській Січі запорозькі козаки залишились вірними своїй релігії та своїм законам.
Цей документ вважається пам’яткою української політико-філософської та правової думки, першою сучасною конституцією та основою багатьох світових конституцій, історики вважають його першою Конституцією України.
Центральний районний сектор
Філії Державної установи «Центр пробації»
у Дніпропетровській області
Переглядів: 130