Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Дніпро » Gorod`ській дозор
Пн, 25 листопада 2024
09:21

GOROD`СЬКІЙ ДОЗОР

АНД РВ


15 лютого 2024, 10:07

«Орган пробації пройшов професійне навчання у Міжнародній психологічній асоціації проективних методик»

13 лютого 2024 року психолог Амур-Нижньодніпровського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області Абашія Едуард Автанділович успішно пройшов навчальний курс з підвищення професійної кваліфікації за напрямом: «Психологічне консультування з метафоричними асоціативними картами» з 16.01.2024 по 13.02.2024 (Обсяг курсу – 30 академічних годин, 1 кредит ЄКТС) та отримав сертифікат. Заняття проводила президентка Міжнародної психологічної асоціації проективних методик, дипломована практична психологиня, клінічна психологиня, психотерапевтка, професійна коучиня ECF, сертифікована фахівчиня з роботи з МАК, сертифікована ведуча психологічних ігор Шабловська Ольга Зіновіївна.

Метафоричним асоціативним картам більше 40 років - 1975 року канадський мистецтвознавець і художник, психотерапевт Елі Раман, бажаючи винести мистецтво з галерей і наблизити його до людей, створив першу колоду карт під назвою "О" або "OH" (англ. - здивування). 1983 року німецький психотерапевт Морітц Егетмейер (Moritz Egetmeyer), з яким познайомився Елі Раман, розгледів у картах "О" настільки довго шуканий інструмент, за допомогою якого можливо підштовхнути клієнта до відвертої розмови про себе і свої проблеми – так виникли Метафоричні асоціативні карти. Психотерапевт Джозеф Шліхтер розробив правила і принципи використання карт як психологічного інструменту. У професійних колах МАК називають по-різному: О-карти, проективні карти, терапевтичні карти, метафоричні карти, асоціативні карти, метафоричні асоціативні карти тощо. Зараз існує понад 300 тематичних карткових наборів, серед них є і такі, що створені спеціально для дітей та підлітків.

Метафоричні асоціативні карти (МАК) - це набір картинок завбільшки з гральну карту або листівку, що зображують людей, їхні взаємодії, життєві ситуації, пейзажі, тварин, предмети побуту, абстрактні картини.

Деякі набори карт поєднують картинку з написом, інші включають окремо карти з картинками і карти зі словами. Поєднання слів і картин створює гру смислів, що збагачується при поміщенні в той чи інший контекст, вивчення однієї або іншої теми, актуальної для клієнта в теперішній час.

Спочатку метафоричні асоціативні карти є проективною методикою: важливий не закладений спочатку психотерапевтом у цю картинку сенс, а душевний відгук кожного клієнта на картинку, яка йому попалася.

Господар карти є господарем історії, автор розповіді про цю картинку. В одній і тій самій картинці різні люди побачать абсолютно різні образи, або феномени, і у відповідь на цей стимул (візуальний образ) кожен винесе свій внутрішній зміст актуальних переживань. Більш того, у різні періоди життя і в контексті різних тем асоціації і тлумачення того, що відбувається на картинці, відрізнятимуться навіть в однієї і тієї самої людини. З цього погляду колода асоціативних карт невичерпна: кількість комбінацій тем роботи і картинок нескінченна.

Метафоричні асоціативні карти дають змогу швидко і наочно отримати необхідний обсяг інформації для якісної роботи з клієнтом, діагностувати його проблему, прояснити й усвідомити актуальні переживання і потреби клієнта, його незавершені внутрішні процеси.

Метафоричні асоціативні карти є унікальною проективною методикою для роботи з різною проблематикою як індивідуально, так і у груповому режимі з найширшим спектром застосування, від психотерапії до сімейної гри, від бізнесу до театру. Карти стимулюють творчий потенціал і комунікацію, а також можуть використовуватися як гра.

Метафоричні асоціативні карти дають змогу здійснити обхід раціонального мислення, зняти захист і внутрішній опір, створити умови для діалогу між зовнішнім і внутрішнім світом людини, допомагають реконструювати травматичну подію, сформулювати і висловити її словами, або - вербалізувати, що саме по собі створює терапевтичний ефект.

Головний плюс метафоричних асоціативних карт - це простота використання і безпека для клієнта, що знижує його внутрішній опір. Образ має первинний характер у формуванні свідомості людини, тому звернення до образу інтернаціональне (карти - інтернаціональні) і спрацьовує для людей будь-якого віку і ментальності, з будь-яким рівнем інтелектуального розвитку. Образ глибоко на підсвідомості. Потік асоціацій виникає обов’язково, і часом нестримно. Під час роботи із зоровим образом у клієнта відсутня або значно знижена свідома цензура, це полегшує роботу з його внутрішніми підсвідомими конфліктами. Ігрова форма роботи також прибирає внутрішню напругу й опір клієнта - це тільки гра!

На підсвідомості ми пам’ятаємо все, що з нами відбувалося, але не завжди це усвідомлюємо. Слідом за образом спливають асоціації, пов’язані з ним у підсвідомості, і цей потік асоціацій, запущений відбитком нашого життя, дає змогу переглянути наш внутрішній "фотоальбом". До кожного образу прикріплені емоції, почуття, цінності, переконання. Карта відіграє роль
штовхаючої дошки у світ уяви, у який ми, "раціонали", вкрай рідко заходимо. Із внутрішнього поля цієї фантастичної реальності людина може під іншим кутом зору побачити зовнішнє і переосмислити його, тобто запускається коло перетворення. Тобто карти дозволяють створювати безпечне екологічне поле для діалогу між зовнішнім і внутрішнім світом клієнта.

Розглядаючи наш внутрішній «фотоальбом», ми реконструюємо події. Вербалізація події є терапією, карти дають можливість безпечно говорити про наболіле. Вихід на метафоричний рівень осмислення подій дає змогу "помістити" їх в інші слова, не попередні. Нові слова дають змогу бачити ці події вже інакше. Погляд "по-новому" веде до іншого рішення. Реконструкція психотравмуючих подій на картах дає змогу уникнути додаткової ретравматизації людини, запускає її внутрішні процеси самозцілення, створюють безпечний контекст пошуку і моделювання рішення, запускають процеси пошуку свого унікального шляху виходу з кризи.

Метафоричні асоціативні карти використовуються за наступними напрямками роботи:

• комунікаційні ігри та тренінги;
• створення позитивної (безпечної) обстановки, в якій може здійснюватися комунікація та обмін думками без оціночних суджень;
• тренінг позитивного мислення;
• розвиток інтересу до самовивчення і саморозвитку;
• актуалізація особистісного зростання;
• корекція і терапія міжособистісних відносин;
• терапія подружніх стосунків;
• терапія дитячо-батьківських відносин;
• допомога у вирішенні конфліктів;
• робота з лінією часу, моделювання та дослідження будь-яких процесів у минулому і майбутньому;
• реабілітаційна робота;
• опрацювання і терапія травм;
• робота з посттравматичним синдромом;
• допомога в подоланні стресів;
• опрацювання і терапія страхів;
• робота з психосоматичними явищами;
• робота зі сновидіннями і фантазіями;
• розвиток творчого потенціалу дітей і дорослих;
• бізнес-консультування тощо

Працювати з картами можна по-різному, наприклад:
- "наосліп", коли ви рандомно (випадково) витягаєте карту з колоди;
- "у відкриту" - коли берете карту, яка більше відгукується вам.
У будь-якому разі, перед тим як дістати карту, потрібно проговорити запит, з яким ви звертаєтеся.

Існують різні види карт. Давайте розберемося, у чому особливості деяких з них. Універсальні карти: зображення на них можуть бути найрізноманітнішими - природа, люди і ситуації, їжа. Універсальні карти застосовують для роботи зі всілякими запитами.

Персоніфіковані: на персоніфікованих картах зазвичай намальовані люди, тварини та інші образи. Людина бачить персонаж, називає його властивості, а потім привласнює їх собі. Персоніфіковані карти використовують для роботи з емоціями, особистісними якостями, реакціями людини.

Ресурсні: назва говорить сама за себе - ці карти допомагають знайти ресурс, впевненість, знайти мотивацію. На цих картах можуть бути зображені пейзажі, сценки з життя, абстракції.

Спеціальні: це колоди, які психологи використовують для роботи з певними запитами, наприклад із травмою, кризою, проблемами в сім’ї. Малюнки на спеціальних картах відповідають спрямованості запиту.

Багатьох людей також цікавить питання, чи існує різниця між МАК і гадальними картами, такими як Таро або Оракул-карти. МАК і ворожильні карти схожі тільки зовні - в обох випадках це невеликі за розміром карти, що складені в колоду і поміщаються в одній руці. Але вони виконують різні й навіть протилежні функції, а саме:
- Ворожка (або яка позиціонує себе як ясновидиця) багато говорить і сама інтерпретує значення карт. А психолог більше слухає і лише ставить супровідні запитання, якщо потрібно підтримати людину, спрямувати її, щоб та сама побачила асоціації на карті.
- Ворожка дивиться на карти і дає поради та вказівки - що робити, куди йти, до чого готуватися. Психолог нічого не радить, ні на чому не наполягає. Клієнт сам повинен прийти до відповіді.
- Ворожка за допомогою карт може нагнітати ситуацію, залякувати і заплутувати людину. Психолог, навпаки, допомагає зробити вибір, розібратися у собі та упорядкувати почуття і думки.

Метафоричні асоціативні карти - це метод вивчення і корекції особистості. Метою є психодіагностика життєвих проблем, знаходження рішень і внутрішнього ресурсу людини для подолання завдань, що постають. У роботі цього методу одночасно задіяно свідомість та підсвідомість людини. Цей метод діагностики дає змогу клієнту використовувати не тільки розум і логіку, тобто ліву півкулю мозку, а й праву, яка відповідає за абстрактне мислення і творчість, це - візуальний, аудіальний і кінестетичний канали. У роботу включені і збалансовані обидві півкулі мозку, за рахунок цього людина виймає з глибин своєї підсвідомості набагато більше інформації для з’ясування причин своїх проблем, і ключові моменти для їх вирішення, - зазначив психолог відділу.




Останній раз редагувалося: 18.02.2024 11:29
Переглядів: 191
Усі записи автора | << | >>

Gorod.dp.ua не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті рецензій користувачів, тому що вони виражають думку користувачів і не є редакційним матеріалом.

Gorod`ській дозор | Обговорити тему на форумах | Газета оголошень

Мій gorod.dp.ua:
copyright © gorod.dp.ua
Усі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті