3 травня 2022, 13:57
Методологічні засади пробаційної програми «Зміна прокримінального мислення»
Згідно ст. 10 Закону України «Про пробацію» орган пробації під час наглядової пробації реалізує пробаційні програми стосовно осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням, якщо такі програми призначені рішенням суду.
На даний час існує чотири пробаційні програми для повнолітніх суб'єктів пробації: «Попередження вживання психоактивних речовин», «подолання агресивної поведінки», «Зміна прокримінального мислення», «Формування життєвих навичок». Протягом останнього року побільшало судових рішень з призначенням пробаційних програм засудженим. Найчастіше суд призначає програму «Зміна прокримінального мислення».
В основу пробаційної програми «Зміна прокримінального мислення» покладено когнітивно-поведінкову модель, а також техніки когнітивно-поведінкової терапії, які показали свою ефективність у роботі з когнітивними, емоційними та поведінковими проблемами.
Базовою ідеєю когнітивної моделі є те, що емоційні реакції та поведінка людини залежить від «когніцій», тобто від пізнавальних процесів. Іншими словами, від думок, переконань, інтерпретацій себе, від значень, які людина надає подіям, що з нею відбуваються. З позицій когнітивно-поведінкової моделі поведінка може суттєво впливати на думки та емоції людини, а змінюючи поведінку та дії, людина може змінювати свої думки та емоції.
Когнітивно- поведінковий підхід розглядає проблеми людини з погляду інтерактивної системи, коли внутрішні «системи» засудженого перебувають у взаємодії між собою та довкіллям.
Амур-Нижньодніпровський районний відділ
філії Державної установи «Центр пробації»
у Дніпропетровській області
Переглядів: 226