Флейта… Інструмент, який нерозривно пов'язаний з історією та культурою Франції. Вона була незмінним атрибутом концертних вечорів у стилі рококо при дворі Людовика ХV , супроводжувала французів у військові походи та відігравала значну роль у житті аристократичних салонів Парижа. Цей інструмент став символом французької революції. Звідти пішов такий вислів: «Кожна кухарка вміє грати на флейті». Тож не дивно, що саме флейтова музика займала чільне місце у творчості французьких композиторів.
Програма концерту «Le charme à la française» підібрана таким чином, щоби слухач міг подумки перенестися в минуле, побувати у вишуканих інтер'єрах кращих аристократичних салонів Парижа й просто відпочити душею.
У програмі:
Виконавці:
Альбер РУССЕЛЬ. Сюїта «Гравці на флейті». Створена 1924 року. Вона складається з чотирьох частин, кожна з яких названа на честь відомих флейтистів в історії та літературі – бога природи в грецькій міфології Пана із панфлейтою в руках; щасливого пастуха з «Еклогу» Вергілія Тітіра, що грав на сопілці; індуїстського бога Крішни, котрий заворожував звуками флейти людей та тварин, а також головного героя популярного роману Анрі де Реньє «Грішна жінка» – месьє де ля Пежоді. Останній, будучи флейтистом, все ж більше полюбляв забави з жінками… Окрім цього Руссель кожну частину сюїти присвятив знаним флейтистам-сучасникам.
Сесіль ШАМІНАД. Концертіно для флейти і фортепіано. Не менш захопливою є історія створення цього твору композиторки Сесіль Шамінад, який вона написала 1902 року на замовлення для випускного екзамену Вищої Паризької консерваторії. На той час жінці-композитору було складно пробити собі шлях до успіху. Із самого дитинства Шамінад зіткнулася із забороною батька навчатися музиці. Попри це, вже у 8 років вона зіграла частину своєї музики відомому композитору Жоржу Бізе і отримала схвальний відгук. І з того часу вона набирала популярності. Писала в основному характерні п'єси для фортепіано та салонні твори, які були видані ще за життя.
Шамінад стала першою жінкою-композитором, яка отримала орден Почесного легіону. Попри це, у другій половині ХХ століття її твори мало виконували. І лише Концертіно для флейти та фортепіано, яке належить до найкращих зразків легкої салонної музики ХІХ ст., мало велику популярність.
Франсіс ПУЛЕНК. Соната для флейти і фортепіано. Найвідомішим твором в репертуарі флейтистів вважають цю сонату Пуленка, яку він написав 1957 року на замовлення американської Бібліотеки Конгресу. Відомо, що її автор любив створювати музику саме для духових інструментів, оскільки їхнє звучання подібне до людського голосу. Сьогодні – це найпопулярніший твір у репертуарі не лише скрипалів, а й віолончелістів, а також флейтистів. У транскрипції для флейти та фортепіано звучання цієї сонати набуває надзвичайної ніжності та трепетної мелодійності.
Юрій ШУТКО – соліст (флейта) Національної філармонії України, артист «SANKYO», лауреат міжнародних конкурсів, заслужений артист України (1998), кандидат мистецтвознавства (2010), доцент (2011). З 1989 р. навчався в Київській державній консерваторії в класах професорів Олега Кудряшова та Володимира Антонова. В 1993 р. був прийнятий в асистентуру-стажування аспірантуру Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського (творчий керівник професор Володимир Антонов), яку закінчив у 1996 р. У цьому ж році стажувався в Міжнародному університеті музичного мистецтва у Франції за програмою ЮНЕСКО. Ще під час навчання Юрій Шутко став лауреатом перших премій численних Міжнародних конкурсів. Сьогодні він — учасник і почесний гість престижних Міжнародних музичних фестивалів як в Україні, так і за кордоном, член журі Міжнародних конкурсів музикантів-виконавців на дерев'яних духових інструментах.
Як соліст, співпрацює з усіма провідними оркестрами України. Артист зробив багато записів на телебаченні та у фонд Українського радіо. Він — перший виконавець багатьох творів для флейти, як зарубіжних так і національних композиторів, написаних спеціально для нього. Репертуар Юрія Шутка охоплює твори всіх стилів і жанрів для флейти соло, флейти у супроводі фортепіано або оркестру, створені композиторами світу за останні триста років. Багато транскрипцій популярної музики він зробив сам. З 1999 року Юрій Шутко грає на єдиній в Україні золотій флейті японської фірми «SANKYO» , яка спеціалізується на випуску концертних інструментів для сольних виступів всесвітньо відомих музикантів-флейтистів і вже більше 10-ти років ця найкраща в світі компанія по виробництву концертних флейт надає музиканту честь бути її обличчям в світі поряд з найвизначнішими виконавцями-флейтистами сучасності.
Сегодня: |
Все даты: |